TAZE ET VE PASTIRMA DİLİMLEME MAKİNESİ

  • TAZE ET  VE PASTIRMA DİLİMLEME MAKİNESİ

TAZE ET VE PASTIRMA DİLİMLEME MAKİNESİ

 Japonyada üretilen Nippon Career taze et dilimleme makineleri Soğutulmuş  (-1 + 5) etleri 0,5mm ile 25 mm arası  dilimlemek için ideal makinelerdir. Geleneksel dairesel veya pala tarzı bıçakların yerine Şerit bıçakları kullanarak Kesme performansını önemli ölçüde iyileştirir. Nippon Career’ın dilimleyicileri, otomatik bıçak parlatma ve temizleme işlemlerine ek olarak, dilimlenmiş etlerin katlama, çapraz kesim ve kademeli katmanlama gibi çok çeşitli özellikler sunar. 

Otomatik sistemi sayesinde şerit bıçaklar sürekli olarak bilenerek her dilimde mükemmellik yakalanır. Ayrıca basınçlı su püskürtme memeleri aracılığı ile bıçaklar sürekli olarak temizlenir.

Taze et, pastırma, baton sucuk gibi ürünleri dilimlemek için mükemmel olan bu makine dünya çapında 750 adet üretilmiştir şimdiye kadar ve dünyada tek bir örneği bile yoktur.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Basincli hava tuketimi 0.5MPa, 260L/min minimum
Maksimum urun yukleme 200 genişlik x 100 yükseklik x 600 uzunluk (mm)
Elektrik gücü 3 phases, 380VAC, 50Hz, 1.44kW
Kapasite 70 dilim dakika ( 5 aralık)
Su tüketimi Kontrol edilebilir güç
Bant genişliği Genişlik 230 X 820 Uzunluk (mm)
İşlem Sıcaklığı -1℃ ile 5℃ arası (ideal: 2℃ to 3℃)
Boyutlar Genişlik 1080 X Uzunluk2965 X Yükseklik 1710 (mm)
Ağırlık 965kg
ayarlanabilir dilim kalınlığı 0,5mm ile 25mm arası

Etiketler: tazeetdilimlememakinesi, etdilimlememakinesi, pastirmadilimlememakinesi, dilimleyici, peynirdilimlememakinesi, jambondilimlememakinesi, salamdilimlememakinesi